Pierwszy program eksportowy, który wystartował w kraju, odbył się w Wielkopolsce w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jak wiadomo, jednym z obowiązkowych załączników do programu, był Plan rozwoju eksportu. Jest to taki biznes plan, który opisuje działalność eksportową danego przedsiębiorstwa. Plan rozwoju eksportu stanowił niezbędny załącznik pod dotacje na eksport w Wielkopolsce. Ponadto ten Plan rozwoju eksportu musiał zostać właściwie opracowany. W Wielkopolsce instytucja podała, co taki plan powinien zawierać. Należało w nim zawrzeć:
- Informację o dacie rozpoczęcia przygotowywania dokumentu.
- Analizę konkurencyjną przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy.
- Informację o wyborze rynków docelowych działalności eksportowej (będącej wynikiem analizy).
- Opis bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa w najważniejszych obszarach funkcjonowania i prognozy rozszerzenia działalności przedsiębiorcy ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju poprzez eksport.
- Analizę SWOT dla eksportu każdego rodzaju produktu lub usługi na każdym z planowanych rynków docelowych.
- Opis celów i strategii eksportowej.
- Wskazanie i uzasadnienie wyboru działań służących realizacji celów polityki eksportowej.
- Szacowaną wielkość kosztów niezbędnych do sfinansowania działań koniecznych do zrealizowania opracowanej strategii.
- Wstępny harmonogram wdrażania strategii eksportowej.
Pozornie nic trudnego. Jednak należy podkreślić, że w zależności od jakości przedstawionego dokumentu następowała odpowiednia ocena. Tylko właściwie przygotowany załącznik pod dotacje na eksport w Wielkopolsce, mógł ułatwić pozyskanie dotacji. Tak było w pierwszym naborze. Tutaj pojawia się pytanie, jak taki Plan przygotować w perspektywie innych naborów na dofinansowanie na internacjonalizacje. Jak obszerna musi być treść tego dokumentu, aby było dobrze? Akurat odpowiedź na to pytanie nie jest podana w instrukcji. Jednak na pewno Plan rozwoju eksportu musi wykazać, że firma jest zdolna do działań eksportowych i jest w stanie zrealizować projekt, na który chce otrzymać wsparcie.
Dla osób zainteresowanych programem odsyłam również do źródła programu: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/14-internacjonalizacja-gospodarki-regionalnej-141-kompleksowe-wsparcie-rozwoju-dzialalnosci-przedsiebiorstw-na-rynkach-zagranicznych-dla-przedsiebiorstw-posiadajacych-plan-rozwoju-eksportu/
Plan rozwoju eksportu dotyczy działania 1.4 „Internacjonalizacja gospodarki regionalnej”, Podziałania 1.4.1. „Kompleksowe wsparcie rozwoju działalności przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych dla przedsiębiorstw posiadających plan rozwoju eksportu” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przedmiotem konkursu może być tylko wdrożenie Planu rozwoju eksportu, które będzie polegać na realizacji co najmniej dwóch działań z poniższej listy, w tym minimum jednego działania obowiązkowego:
Działania obowiązkowe:
a) doradztwo i opracowania w zakresie wdrożenia nowych modeli biznesowych,
b) poszukiwanie partnerów na rynkach docelowych (analizy, opracowania);
c) uzyskanie dokumentów niezbędnych do wprowadzenia produktów lub usług przedsiębiorcy na wybrane rynki docelowe (doradztwo, zakup);
d) doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej;
e) doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku przedsiębiorcy na wybranych rynkach;
f) wsparcie inwestycyjne w zakresie dostosowania produktów/usług do wymogów na rynkach docelowych.
Działania dodatkowe:
a) udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy;
b) organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą;
c) udział w międzynarodowych imprezach targowo-wystawienniczych odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze wystawcy;
d) organizacja misji gospodarczych przedsiębiorców zagranicznych u przedsiębiorcy.
Maksymalnie w programie można otrzymać 750 tys. zł dotacji. Jednak pozyskanie takiej kwoty nie jest takie proste. Proszę pamiętać, że każda złotówka musi być racjonalna i uzasadniona z punktu widzenia programu. Podobnie cały wniosek musi powstać na bazie Planu rozwoju eksportu i nie można działać na innym rynku, niż wymienione i rekomendowane w przygotowanym planie.
Jeżeli firma nie chce robić takiego dokumentu samodzielnie, może go zlecieć. Jest to korzystne, ponieważ na stworzenie powyższego dokumentu można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 85% wartości całego dokumentu.